Ana Menü

Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

2015 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Ramazan Umresinin Mahiyeti Nedir?

2015 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Ramazan Umresinin Mahiyeti Nedir?
Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan ..!

11 ayın sultanı Ramazan ayının başlamasına sayılı saatler kaldı. Bolluk, bereket, huzur ve sağlık içinde geçmesi temennisi ile Ramazan ayınız mübarek olsun.

Bu sene yani 2015 yılı Ramazan ayı, 18 Haziran Perşembe günü başlıyor. 
"İlk sahur ve iftar ne zaman yapılacak, ilk teravih nezaman kılınacak?" soruları akla geliyor. 17 Haziran Çarşamba akşamında teravihler kılınmaya başlanacak, gecesinde sahura kalkılacak. İlk iftarımız 18 Haziran Perşembe akşamı olacak. 

Ramazan ayının ve Ramazan umresinin en makbul olduğu Kadir Gecesini 13 Temmuz 2015 Pazartesi günü idrak edeceğiz. 
Ramazan Bayramı ise 17 Temmuz 2015 Cuma gününe denk geliyor. 


İftar ve sahur saatlerinde herhangi bir karışıklık yaşamamanız için www.umreveumre.com takipçilerine özel "
2015 Yılı İSTANBUL İmsakiyesi" hazırladık. İmsakiyemizden sahur ve iftar saatlerini takip edebilirsiniz. 
 


Ayrıca; önemine binaen Ramazan umresinin faziletinden de bahsetmek gerekir. Ramazan umresinin faziletini, mahiyetini ve önemini anlatmak için şu hadis-i şefiri bilmemiz yeterli olacaktır.  
Peygamber Efendimiz (sav)  “Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar.” buyurmuşlardır.  

Ancak bu sene Ramazan umresi için bekleyenlere Suudi Arabistan Hac Bakanlığından kötü haberler var..!
Kâbe genişletme çalışmaları nedeniyle Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, Ramazan Umresi için Türkiye'ye verilen kotayı iyice daralttı.
Bu durum Ramazan umresi için çalışmalarına yoğunlaşan hac umre organizasyon firmalarını zor duruma düşürüyor ve mağdur ediyor. Umre organizasyonu düzenleyen firmaların yetkilileri, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı ile müzakerelerde bulunarak problemi çözmeye çalışıyor. Henüz sonuç alınabilmiş değil. Önceden otel kiralayan ve ödemelerini yapan hac umre organizasyon firmaları ciddi anlamda mağduriyet yaşıyor. Ayrıca umreye gitmek için maddi/manevi hazırlıklar içine giren ve gidemeyecek olan bazı umre aşıklarının da mağdur edildiğini belirtmek gerekir. 


Bu sene yaşanan bu olumsuzluklara rağmen Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan ..!
Bolluk, bereket, huzur ve sağlık içinde geçmesi temennisi ile Ramazan ayınız mübarek olsun.


17.06.2015

 


Üye Girişi
Anket
Hacca veya Umreye Gittiniz mi?
Ziyaretçi Defteri

Cihan Kara (Evden) - 2.11.2014 00:00:00

S.a mümin kardeşlerim.

ismet gül (BOLU) - 9.1.2014 00:00:00

BEN HACIYA GİTMEK İŞTIYORUM.MADDI YÖNDEN GİDEMIYORUM. VE ÇOKKKK ÜZÜLUYORUM. KAFAMI TAKTIM .GİTMEK İÇİN HACIYA GİTMEK İÇİN PARA LAZIM ODA BENDE YOK RÜYALARIMA GİRİYOR.YAŞIM 59 BAYANIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ÖLMEDEN GÖRMEK İŞTIYORUM.BENI GETIREN OLURMU ORDA İŞDE TUTARIM YETERKI HACIYA GİDEYIM PERGAMBERLERIZIN YERLERINI SAVAŞ ETTIKLERIN SAKLANDIGI MAGARA KABRINI GÖRMEK İŞTIYORUM HACI OLMAK VE NAMAZ KILMAK İBADET ETMEK İŞTIYORUM .. RABBIM ZENGİNLERE NASIP EDIYOR BİZİM GİBİ FAKIRLER GİDEMIYOR.BİZLEREDE GİTMEMIZ İÇİN BİZLERE CARE BULUN LÜTFEN BENIMDE CANIM VAR PARAM OLMADIGI HALDE YINEDE UMUT EDIYORUM GÖRMEYI RABBIM NASIP ETSIN..bana bir umut bir yol gösterır.

poyraz aydın (blk) - 5.11.2013 00:00:00

SELAMUN ALEYKUM bazen duyguların en yogun oldugu zaman tv de hac programlarını ızlerken aglamak kendım ıcın degıl babamı gonderecek gucum olsaydı baskada birşey istemezdım.

ZEYNEP SEMİN (istanbul) - 9.10.2013 00:00:00

Her şey çok güzel mekke medine fotografları çok güzel araf dagı hiranur dagı serv dagı mükemel muhteşem bir şey resimleri görünce gözlerim doldu:) bu siteyi krandan ALLAH RAZI olsu :) KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN allah tüm müslümanlara yardım etsin AMİN

nedret bek (amasya) - 11.12.2012 00:00:00

hac kura ile değil artık sıra ile olacak deniliyor doğrumu

ahmet akkurt (istanbul bakırköy) - 10.10.2011 00:00:00

ALLAH tüm islam alemının yar ve yardımcısı olsun tüm müslüman zengınlerden ıstırham edıyorum.her yıl hacca gıtmektense evlenemeyen fakır kız ve erkeklrın evlenmelrıne yardım etsınler zıra çok günah işlenıyor hepmız vebal altındayız allah hepnızden razı olsun

şükriye usta (trabzon) - 28.5.2011 00:00:00

bende site yapıyorum kutsal topraklarla ilgili siteniz güzel olmuş:)

abdullah (turkıye/kocaeli) - 28.3.2011 00:00:00

selamun aleykum rabbım herkeze nasıp etsın

zekeriya işcan (hatay) - 25.10.2010 00:00:00

medine cok güzel bir yer yaa gitmek istiyom...

zekeriya işcan (hatay) - 25.10.2010 00:00:00

medine fotograflarını görmek isteyen arkadasıma gösterdim...

Sen de Yaz
E-Bülten

Hac Nedir? Nasıl ve Niçin Yapılır?

Hac, sözlükte yönelmek, kastetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek anlamina gelir. Dini bir terim olarak hac; yilin belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayinda) kurallarina uygun sekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe`yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye haci denir. Hicretin 9. yılında farz kılınmıştır. 
www.teknovizyon.net/
YukariCik