Ana Menü

Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Hac Kime Farz Olur?

Hac Kime Farz Olur?

Bilindiği gibi hac zengin erkek ve kadına farz olur. Ancak hac zenginliği ile zekât zenginliği arasında ince farklar vardır.

Fıkıh kitaplarında hacca gidecek zengin için şu meâlde tarifler yapılmaktadır:

Hacı adayı, hacdan gelinceye kadar nafakası üzerine vâcib olan yakınlarının ihtiyaçlarını hazırlayıp teslim etmiş olmalı, ayrıca kendisinin de gidiş-geliş masrafını borçsuz olarak hazırlamış bulunmalıdır.

Demek ki kendi gidiş-dönüş ihtiyaçlarını temin etmiş kimse, ayrıca âile efradının da dönünceye kadar muhtaç oldukları barınak, ev eşyası, gıda maddesi gibi lüzumlu şeylerini temin edip teslim ettiği takdirde hacca gidecek zenginlerden sayılır.

Başka bir ifâdeyle borçtan kurtulmuş kimse aslî ihtiyaçlarını temin edip âile efrâdını huzura kavuşturduktan sonra gidip gelecek kadar paraya sahipse hac farziyetini yüklenmiş demektir.

Artık maddî mesleleleri kafasından söküp atan böyle bir kimse hac yolculuğu boyunca derin bir vecd ve huzur içinde iç dünyasına dalar, rahatça vicdanî muhâsebesini yapa yapa mukaddes beldeye doğru yol alır. Çünkü kafasını kurcalayan geçim derdi, çoluk çocuk mâişeti meslelesini yoluna koymuş, sadece mukaddes beldelerdeki mukaddes hâtıralar zihnini meşgul eder hâle gelmiştir.

Burada akla şöyle bir sual gelmektedir:

Şayet hacca giden kimse kendisine farz olacak kadar zengin olmadığı halde hacca gitmiş olsa daha sonraki senelerde ise kendisine hac farz olacak kadar servete sahip olsa tekrar hacca gitmesi farz olur mu?

Bu sualin cevabı hayır şeklindedir. Zira hac Müslümana ömründe bir defa farz olur, iki defa değil. Bu itibarla, Kâbeyi görünce zaten kendisine hac farz olan kimse, böylece zengin de, olsa fakir de olsa yüklendiği mükellefiyeti yerine getirmiş olur, daha sonra mâlî imkânlarının değişmesiyle yeniden hac farziyeti diye bir hüküm bahismevzuu olmaz. Bunun içindir ki, yol parası olmayan fakat ilâhî aşk kendisini iyice kapladığı için yaya olarak yola çıkıp gündüz çöllerde kum teperek Kâbeye varan fakirin haccı da farz olan hac yerine geçer. Bu fakir kimsenin sonra zengin olması halinde yeniden hacca gitmesi gerekmez.

 

2005-12-10
Ahmet ŞAHİN

 

 


Üye Girişi
Anket
Hacca veya Umreye Gittiniz mi?
Ziyaretçi Defteri

Cihan Kara (Evden) - 2.11.2014 00:00:00

S.a mümin kardeşlerim.

ismet gül (BOLU) - 9.1.2014 00:00:00

BEN HACIYA GİTMEK İŞTIYORUM.MADDI YÖNDEN GİDEMIYORUM. VE ÇOKKKK ÜZÜLUYORUM. KAFAMI TAKTIM .GİTMEK İÇİN HACIYA GİTMEK İÇİN PARA LAZIM ODA BENDE YOK RÜYALARIMA GİRİYOR.YAŞIM 59 BAYANIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ÖLMEDEN GÖRMEK İŞTIYORUM.BENI GETIREN OLURMU ORDA İŞDE TUTARIM YETERKI HACIYA GİDEYIM PERGAMBERLERIZIN YERLERINI SAVAŞ ETTIKLERIN SAKLANDIGI MAGARA KABRINI GÖRMEK İŞTIYORUM HACI OLMAK VE NAMAZ KILMAK İBADET ETMEK İŞTIYORUM .. RABBIM ZENGİNLERE NASIP EDIYOR BİZİM GİBİ FAKIRLER GİDEMIYOR.BİZLEREDE GİTMEMIZ İÇİN BİZLERE CARE BULUN LÜTFEN BENIMDE CANIM VAR PARAM OLMADIGI HALDE YINEDE UMUT EDIYORUM GÖRMEYI RABBIM NASIP ETSIN..bana bir umut bir yol gösterır.

poyraz aydın (blk) - 5.11.2013 00:00:00

SELAMUN ALEYKUM bazen duyguların en yogun oldugu zaman tv de hac programlarını ızlerken aglamak kendım ıcın degıl babamı gonderecek gucum olsaydı baskada birşey istemezdım.

ZEYNEP SEMİN (istanbul) - 9.10.2013 00:00:00

Her şey çok güzel mekke medine fotografları çok güzel araf dagı hiranur dagı serv dagı mükemel muhteşem bir şey resimleri görünce gözlerim doldu:) bu siteyi krandan ALLAH RAZI olsu :) KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN allah tüm müslümanlara yardım etsin AMİN

nedret bek (amasya) - 11.12.2012 00:00:00

hac kura ile değil artık sıra ile olacak deniliyor doğrumu

ahmet akkurt (istanbul bakırköy) - 10.10.2011 00:00:00

ALLAH tüm islam alemının yar ve yardımcısı olsun tüm müslüman zengınlerden ıstırham edıyorum.her yıl hacca gıtmektense evlenemeyen fakır kız ve erkeklrın evlenmelrıne yardım etsınler zıra çok günah işlenıyor hepmız vebal altındayız allah hepnızden razı olsun

şükriye usta (trabzon) - 28.5.2011 00:00:00

bende site yapıyorum kutsal topraklarla ilgili siteniz güzel olmuş:)

abdullah (turkıye/kocaeli) - 28.3.2011 00:00:00

selamun aleykum rabbım herkeze nasıp etsın

zekeriya işcan (hatay) - 25.10.2010 00:00:00

medine cok güzel bir yer yaa gitmek istiyom...

zekeriya işcan (hatay) - 25.10.2010 00:00:00

medine fotograflarını görmek isteyen arkadasıma gösterdim...

Sen de Yaz
E-Bülten

Hac Nedir? Nasıl ve Niçin Yapılır?

Hac, sözlükte yönelmek, kastetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek anlamina gelir. Dini bir terim olarak hac; yilin belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayinda) kurallarina uygun sekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe`yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye haci denir. Hicretin 9. yılında farz kılınmıştır. 
www.teknovizyon.net/
YukariCik