Ana Menü

Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Hac Niçin Yapılır ?

Hac Niçin Yapılır ?
Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır.
Aynı zamanda Allah’ın buyruklarını yerine getirmekle onun sevgisini kazandığımız gibi, verdiği nimetlerden dolayı da şükretmiş oluruz. Çünkü Allah sevgiye, saygıya ve ibadet edilmeye lâyık tek varlıktır. 
İslâm’ın beş temel şartından biri olan hac hem mal hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa hac ibadetini yapmaları farzdır. Yüce Allah Kur’an’da: “Yoluna gücü yetenlerin Allah’ın evi (Kâbe)ni hac ve ziyaret etmeleri, insanlar üzerinde Allah’ın bir Hakkı’dır.”(Ali İmran suresi ayet 97) buyurmuştur. Peygamberimiz de haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak saymış, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir
 
 
Hac Nerede Ne Niçin Yapılır?
Hacca gidenler, nerede neleri niçin yapıyor? İşte Prof. Tarhan`ın kaleminden hac ritüelleri...
 
Hac mevsimi, bütün Müslümanlar için çok özel bir zaman diliminin adıdır. Her yıl üç milyona yakın Müslüman`ı, kutsal topraklarda bir araya geliyor. Renkleri, ırkları, yaşam tarzları farklı farklı olan bu insan topluluğu tek bir amaç için aynı hedefe yöneliyor. Kâbe`de, Arafat`ta Allah`a açılan eller, bütün insanlığın kardeşliği, dünyanın huzuru için dua ediyor. 
 
Hac, milyonlarca insanın aynı duygular etrafında tek yürek olduğu anlardan birisi. Yaşanan manevi atmosferin tatlı hatıraları da hacılar için özel bir anlama sahip. Çevremize baktığımızda en az askerlik anıları kadar anlatılır hac hatıraları da. Sözlü kültür kadar yaygın olmasa da, hac ibadetinin bir de yazılı kültüre bakan yönü olduğunu da unutmamak gerekir. 
 
“Üç milyon insan aynı anda “Sana geldim, huzurundayım, çağırdın geldim” nidalarıyla Allah`a yöneliyor. Bunu duyan herhangi bir insanın bu tablodan etkilenmemesi mümkün değil. Hacda insanın negatif duyguları azalırken, sevgi ve güven duygusu artıyor. Hac esnasında insanlarda başkalarını incitmeme, zarar vermeme ve başkasına değer verme duygusu gelişiyor. Haccı kalbe yapılan bir yolculuk olarak değerlendirmek mümkün ancak bu yolculuğun akılla kalbin beraber olduğu bir yolculuk olması gerektiğini bilmek gerekir. 
 
Haccın sadece kalbin bir yolculuğu olarak algılanmasında bu dünyadan kopmak gibi bir anlam çıkar. Halbuki biz dünyadan kopmadan haccın kazandırdığı değişimi, gelişimi, tazelenmeyi hayata geçirmemiz gerekiyor. Hac bize dünyada faydalar kazandırması gerekiyor. Hacdan sonra eli eteği dünyadan çekme, iş hayatından, ticaretten soyutlanma teraziden elini çekme anlayışı yanlış bir anlayış. Hac kişinin öteki dünya hayatının yanında asıl bu dünya hayatınızı da düzenlemeli. 
 
Hacdaki ritüellerin anlamları 
 
İhram: Bu, insana bir mesajdır ve sen kendine malik değilsin, sahibinin kim olduğunun farkına var. Burada yaratıcıdan yaratıcıya kaçış manası, “Buyur yarabbi sana geldim” mesajı var. 
 
Kâbe: Beytullah`ın diğer adı da özgürlük evidir. Manası, insanın mutlak özgürlüğe kavuştuğu alan, kendi arzu ve isteklerinin esiri olmuş insanın arzularını yaratıcıya teslim ettiği için kendini özgür hissediyor. Öbür türlü sürekli devamlı arzularının baskısı ile iç mücadele yaşıyor. Benim üzerimde teslim olacağım bir güç var. O`na teslim olduğumda O bana her türlü yardımı eder, diyerek psikolojk rahatlama sağlar. 
 
Say: Kupkuru bir yerde yedi defa su aramak için koşuşturan bir kimsede Allah`a güven var, ümitsizliğe kapılmamak var. Yoklukta bile çalışmak ve gayret göstermek, sabır, metanet mesajı var. 
 
Arafat: Arafat`ta bilmek anlamı var. İnsanın Arafat`ta varacağı ânı ve yeri bilmesi önemli. O geceyi Arafat`ta geçiren insanın varacağı ânı düşünmesi; nereden geldiğini, nereye gideceğini düşünmesi. İnsanda belirli paradigmaların oluşması için kendisini sorgulaması gerekiyor. Bu sorgulanmanın en güzel gerçekleştiği, yaşam tarzının yeniden belirlendiği en uygun zaman ve yer Arafat`ta vakfe ânı. 
 
Şeytan taşlama: Şeytan taşlamada Hz. İbrahim`in verdiği iç mücadele var. Korku, kıskançlık, tutku, iç çekişme gibi olumsuz duygular ortaya çıktığı zaman içimizdeki negatif güçler harekete geçer. Bunlar semavi kitaplarda şeytan olarak tanımlanmış. 
 
Burada gaflet, cehalet, nefsimizdeki olumsuz dürtüler taşlanıyor. Hac boyunca her türlü kötülüklerden arınan insan son işlem olarak şeytan taşlamak ile Allah`a sığınmış oluyor. 
 
(20 Aralık 2007-Haber 7)
 
 
 


Üye Girişi
Anket
Hacca veya Umreye Gittiniz mi?
Ziyaretçi Defteri

Cihan Kara (Evden) - 2.11.2014 00:00:00

S.a mümin kardeşlerim.

ismet gül (BOLU) - 9.1.2014 00:00:00

BEN HACIYA GİTMEK İŞTIYORUM.MADDI YÖNDEN GİDEMIYORUM. VE ÇOKKKK ÜZÜLUYORUM. KAFAMI TAKTIM .GİTMEK İÇİN HACIYA GİTMEK İÇİN PARA LAZIM ODA BENDE YOK RÜYALARIMA GİRİYOR.YAŞIM 59 BAYANIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ÖLMEDEN GÖRMEK İŞTIYORUM.BENI GETIREN OLURMU ORDA İŞDE TUTARIM YETERKI HACIYA GİDEYIM PERGAMBERLERIZIN YERLERINI SAVAŞ ETTIKLERIN SAKLANDIGI MAGARA KABRINI GÖRMEK İŞTIYORUM HACI OLMAK VE NAMAZ KILMAK İBADET ETMEK İŞTIYORUM .. RABBIM ZENGİNLERE NASIP EDIYOR BİZİM GİBİ FAKIRLER GİDEMIYOR.BİZLEREDE GİTMEMIZ İÇİN BİZLERE CARE BULUN LÜTFEN BENIMDE CANIM VAR PARAM OLMADIGI HALDE YINEDE UMUT EDIYORUM GÖRMEYI RABBIM NASIP ETSIN..bana bir umut bir yol gösterır.

poyraz aydın (blk) - 5.11.2013 00:00:00

SELAMUN ALEYKUM bazen duyguların en yogun oldugu zaman tv de hac programlarını ızlerken aglamak kendım ıcın degıl babamı gonderecek gucum olsaydı baskada birşey istemezdım.

ZEYNEP SEMİN (istanbul) - 9.10.2013 00:00:00

Her şey çok güzel mekke medine fotografları çok güzel araf dagı hiranur dagı serv dagı mükemel muhteşem bir şey resimleri görünce gözlerim doldu:) bu siteyi krandan ALLAH RAZI olsu :) KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN allah tüm müslümanlara yardım etsin AMİN

nedret bek (amasya) - 11.12.2012 00:00:00

hac kura ile değil artık sıra ile olacak deniliyor doğrumu

ahmet akkurt (istanbul bakırköy) - 10.10.2011 00:00:00

ALLAH tüm islam alemının yar ve yardımcısı olsun tüm müslüman zengınlerden ıstırham edıyorum.her yıl hacca gıtmektense evlenemeyen fakır kız ve erkeklrın evlenmelrıne yardım etsınler zıra çok günah işlenıyor hepmız vebal altındayız allah hepnızden razı olsun

şükriye usta (trabzon) - 28.5.2011 00:00:00

bende site yapıyorum kutsal topraklarla ilgili siteniz güzel olmuş:)

abdullah (turkıye/kocaeli) - 28.3.2011 00:00:00

selamun aleykum rabbım herkeze nasıp etsın

zekeriya işcan (hatay) - 25.10.2010 00:00:00

medine cok güzel bir yer yaa gitmek istiyom...

zekeriya işcan (hatay) - 25.10.2010 00:00:00

medine fotograflarını görmek isteyen arkadasıma gösterdim...

Sen de Yaz
E-Bülten

Hac Nedir? Nasıl ve Niçin Yapılır?

Hac, sözlükte yönelmek, kastetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek anlamina gelir. Dini bir terim olarak hac; yilin belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayinda) kurallarina uygun sekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe`yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye haci denir. Hicretin 9. yılında farz kılınmıştır. 
www.teknovizyon.net/
YukariCik